قانون وعده وعید

چه کسی گفته است که وعده‌ دادن غیرقانونی است؟ اگر غیرقانونی بود، هر کس از راه می‌رسید یک مشت وعده وعید نمی‌داد و دل ما را خوش نمی‌کرد. وعده‌دادن یکی از قانونی‌ترین کارهایی است که آدم‌هایی که به قوانین احترام می‌گذارند آن را رعایت می‌کنند اما وعده دادن یا ندادن مسئله این نیست؛ مسئله در قانون‌هایی است که در این کار قانونی وجود دارد و شما باید یاد بگیرید:
قانون«چشم‌انداز»: چشم‌اندازهای دوردست را در نظر بگیرید. یعنی حواس‌تان باشد شما چشم‌اندازی چندساله را باید در نظر بگیرید و چیزی بگویید که حالاحالاها قرار نیست محقق شود. پس این وعده از بین نمی‌رود و فقط از نسلی به نسل دیگر منتقل ‌می‌شود.
قانون« محکم‌کاری»: کار از محکم‌کاری عیب نمی‌کند. یعنی وعده‌ای قبلاً جواب خودش را گرفته است و روی مردم اثرش را گذاشته و کسی که قبلاً این وعده را داده سودش را برده است. پس شما نیز برای محکم کردن کار، همان وعده را با شکلی عجیب‌تر ارائه بدهید.
قانون«برخلاف موج»: قانون بسیار مهم در وعده دادن این است که شما درست برخلاف موج حرکت کنید، فراموش نکنید وقتی قرار است وعده‌ای را بدهید درست برخلاف چیزی که در جریان است باید حرکت کنید تا شگفتی آن و عجیب بودن آن بیش‌تر برملا شود.
قانون «حساسیت»: باید حواس‌تان را کاملاً جمع کنید تا ببینید مردم بیش‌تر روی چه چیزهایی حساسیت دارند. پس شما هم انگشت مبارک‌تان را روی همان نقطه بگذارید و حساسیت‌ها را شناسایی کرده و آن‌ها را پررنگ‌تر کنید.
قانون «شگفت‌آوری»: شگفتی بیافرینید. باید حواس‌تان باشد چنان وعده‌ای بدهید که دهان همه باز بماند و هرجا که سخن از وعده وعید است نام شما بدرخشد. این برای زمانی بیش‌تر نمود پیدا می‌کند که شما در مورد مسئله‌ ساده‌ای بخواهید وعده بدهید. در این‌صورت شگفتی وعده‌ شما بیش‌تر نمود پیدا می‌کند.
قانون «خلاقیت»: باید حواس‌تان را کاملاً جمع کنید که در مورد چیزی وعده بدهید که کمی‌نوآوری و خلاقیت داشته باشد. یعنی هرچقدر در مورد آن مسئله کم‌تر وعده داده باشند، وعده‌ شما بیش‌تر به چشم خواهد آمد و شما را خاص‌تر خواهد کرد.
قانون «کوچک‌تر و بزرگ‌تر»: کارتان بسیار سخت خواهد بود چون شما قرار است هم‌زمان با یک وعده‌ بزرگ چندین وعده کوچک بدهید و وعده‌های کوچک را عمل کنید تا نشان دهید عمل به وعده‌ بزرگ هم از شما برمی‌آید! پس وعده‌های کوچکی مثل شام دادن را از یاد نبرید تا شما را انسانی قانون‌مند نشان دهد!
قانون «ما گفتیم عمل می‌کنیم، شما عقل‌تان کجا بود؟»: قانونی است که هرکس که اهل وعده دادن باشد کاملاً درکش می‌کند و به کرات آن را به کار خواهد برد. پس با رعایت نکردن آن برخلاف قانون عمل نکنید.

معصومه پاکروان
/ 0 نظر / 124 بازدید