جشن تولد ده سالگی پرشین بلاگ

از روزی که اینترنت جایی در دنیای ارتباطات باز کرد؛ از روزی که مکانی شد برای یادگرفتن، یاد دادن، ارتباطات، منابع خبری چیزی کم داشت. ازآن روز سال‌ها می‌گذرد، از آن روزی که دنیای مجازی جزئی از دنیای ایرانیان شد؛ جزئی از دنیای ارتباطی آن‌ها با یکدیگر. اما هیچ‌کس از افراد این دنیا، بیست و سوم خرداد ماه سال هشتاد و یک را فراموش نمی‌کند. روزی که اولین وبلاگ سرویس به زبان فارسی با همت سه جوان ایرانی تأسیس شد تا هر کسی بتواند به زبان خودش سهمی از این دنیای مجازی داشته باشد؛ با دیگران ارتباط برقرار کند و به دانشش بیفزاید. در کنار تمام تأثیرات دنیای مجازی بر دانش و ارتباطات کاربران آن، وبلاگ مکانی برای اشترک‌گذاری نظرات، اندیشه‌ها،  درد و دل‌ها و سلیقه‌های مشترک افراد شد.
کودکی را در نظر بگیرید که تلاش می‌کند تا زبان مادریش را یاد بگیرد، بعد از آن، سال‌ها تلاش می‌کند تا شخصیت و هویت خود را شکل دهد. از شروع آن روز شاید چشم به هم‌زدنی گذشته باشد اما این کودک به ظاهر ده ساله، تمام این مسیر را به‌خوبی طی کرده و جایگاهش را در یک اجتماع با هزاران کاربر باز کرده است. حالا بسیاری از اهالی آن بزرگ شده‌اند و پا به پای تحولاتش به راه خود ادامه داده‌اند.
به گزارش روابط عمومی گروه سایت‌های پرشین بلاگ، عصر پنجشنبه 29 تیر ماه، جشن ده سالگی پرشین بلاگ در محیط گرم و صمیمی و با حضور برخی از مسئولان شهر تهران، هنرمندان، نویسندگان، وبلاگ‌نویسان، خبرنگاران و عکاسان و طرفداران پرشین بلاگ برگزارشد؛ با هم گذری به این مراسم می‌اندازیم .
- پشت صحنه مراسم
بعدازظهر تابستانی 29 تیر ماه 91 با یک ماه تأخیر، پایان ده سالگی پرشین بلاگ جشن گرفته شد. بسیاری از کاربران تا شروع برنامه در پارک اندیشه نشسته بودند. در حالی که مسئولان پرشین بلاگ در حال انجام آخرین کارها برای شروع جشن بودند. گروه موسیقی بعد از تست کردن بلندگوهای صحنه، ترانه‌ ای ایران اثر محمد نوری را پخش کرد تا همکاران پرشین بلاگی کمی آسودگی داشته باشند. ساعت 16 و 45 دقیقه سالن اصلی فرهنگ‌سرای اندیشه مملو از جمعیت شد. از میهمانان قبل از حضور در سالن با کیک و چای پذیرایی شد. سپس میهمانان با کارت‌های شماره‌دار که از طریق دبیرخانه جشن دریافت کردند وارد سالن شدند. گفتنی است مراسم  قرعه‌کشی 1 میلیون تومانی با شماره‌های مندرج بر روی همین کارت‌های ورودی انجام شد.
- جشنی با حضور مسئولان شهر تهران، هنرمندان، نویسندگان، وبلاگ‌نویسان، خبرنگاران و عکاسان و طرفداران پرشین بلاگ بعد از قرائت قرآن با صدای مجید احمدی، مجری مراسم دکتر محمد نظری، از مجریان صدا و سیما با صدای گرم و صحبت‌های دلنشین خود شور و نشاطی بیشتر به فضای جشن بخشید. وی سخنان خود را با تبریک به ده سال تلاش برای ایجاد فضایی موفق در عرصه وبلاگ‌نویسی و شعر زیبایی در وصف خدای متعال شروع کرد. بعد از اجرای سرود ملی ایران قسمت‌هایی از مراسم‌های گذشته در قالب کلیپ پخش شد که از بخش‌های دلچسب دیگر این مراسم بود. در این کلیپ برخی از هنرمندان که در جشن غایب بودند، حرف‌هایی در خصوص پرشین‌بلاگ مطرح کردند. گفتنی است این کلیپ عرض سلام هنرمندانی چون حامد بهداد، بهاره رهنما، گوهر خیراندیش و نیما شاهرخ شاهی به جامعه وبلاگ‌نویسان بود.
بعد از اجرای کلیپ، نوید رجایی‌پور مدیرعامل شرکت آریا گستر، به‌روی صحنه آمد تا با عرض تبریک به مدعوین جشن از اهداف و عملکرد پرشین بلاگ، خبر دهد. رجایی‌پور تصریح کرد؛ در حال حاضر 60 سایت فارسی تحت مدیریت و حمایت این مجموعه است. وی همکاری شهرداری‌ها را برای ترویج وبلاگ‌نویسی در حوزه شهری از جمله برنامه‌های آتی این شرکت دانست. رجایی پور از شهرداری تهران و از تمام شرکت‌هایی که از پرشین بلاگ حمایت کردند تشکر ویژه کرد.
پس از آن سید محمد حسین حجازی مدیر فرهنگ‌سرای اندیشه با گفته‌های خود، حضار را به اهمیت وجود جامعه مجازی ایرانی در خصوص ترویج فرهنگ ادبیات و استفاده درست از رسانه‌ها برای تعامل و ارتباطات آگاه کرد. وی با تبریک روز وبلاگ‌نویسی فارسی و تولد پرشین بلاگ از تأثیرات وبلاگ‌نویسی در عرصه ادبیات و ترویج فرهنگ سخن گفت. حجازی در ادامه ذکر کرد: بیش از آنکه وبلاگ‌نویسی جنبه سیاسی داشته باشد جنبه فرهنگی و اجتماعی آن حائز اهمیت است بدین‌صورت شخصیت و هویت مؤلف آن را نشان می‌دهد. و بازخورد آن را از مهم‌ترین مزیت‌های وبلاگ‌نویسی دانست.
- بخش ویژه
بخش ویژه و مهم جشن تولد پرشین بلاگ، اهدای جوایز به وبلاگ‌های برگزیده در زمینه محتوا، طرح و پرمخاطب با بیان شیوای نظری معرفی شد و از آقایان بوترابی، ظفری، حجازی و رجایی‌پور برای اهدای جایزه به وبلاگ‌نویسان دعوت کرد تا به‌روی صحنه بیایند. در این بخش وبلاگ‌های زیر برنده جایزه شدند که بیشتر آنها از آغاز فعالیت 10 ساله پرشین بلاگ حضور داشتند.
وبلاگ‌های" ‌روح ربا" از مهدی نقی‌پور، "کتابداران فردا" از آقای اصنافی، "کابوس‌های روز" از محمد طلوعی، "روزنامه‌نگار اینترنت" از محمدرضا شمشیرگر، "سینما پارادیزو" از کیوان کثیریان‌، "جامعه نو" از غلامرضا بنی‌اسدی، "آذرخش" از خانم آذرخش، "کشکول شایسته" از محمودرضا شایسته، "فهرست‌نویسی منابع اینترنتی" از محسن حاجی زین‌العابدینی، "زیباترین حرف حرفیست که هنوز برای تو نگفته‌ام" از نسترن عسگری و "آواره سراب" از امیرمحمد خانی برنده جوایز بخش وبلاگ‌نویسی ده سالگی پرشین پلاگ شدند. با اعلام نام وبلاگ‌نویسان اسلایدی از صفحه اول وبلاگشان به نمایش گذاشته می‌شد.
بعد از این بخش، نامه مرتضی طلایی، رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران، توسط نظری خوانده شد. طلایی با تبریک به حضور ده ساله وبلاگ فارسی ضرورت حضور در این عرصه را به عنوان فضایی برای تمرین خوب زیستن، خوب اندیشیدن و درست عمل‌کردن، بیان کرد. از اهداف این عرصه در زمینه سامان‌یافتن درجهت عقلانی و چندجانبه در کنار تعامل‌های معنوی قرآن که راه‌گشای جامعه است گفت و ضروری دانست تا با سامان‌دهی بیشتر به مقوله فرهنگی در جامعه مجازی عزت و آبروی فرهنگی ایران زمین که هدف آماج بیگانگان است با همت وبلاگ‌نویسان حفظ شود.
- حضور هنرمندان و نویسندگان
علیرضا آقایی تهیه‌کننده برنامه پرطرفدار "فیتیله‌ها" پس از معرفی توسط مجری برنامه به روی صحنه آمد.
هرچند که گروه فتیله‌ها به‌دلیل برنامه کاریشان نتوانستند در این جشن حضور داشته باشند اما علیرضا آقایی به نمایندگی تمام افراد گروه این جشن را تبریک گفت و بیان کرد که گروه فتیله‌ها اولین آغازگر وبلاگ کودکان در ایران است او در ادامه از تأسیس وبلاگی در خصوص بانوان در آیندهای نزدیک خبر داد و گفت : وبلاگ‌نویسان فاتحان بدون مرزند.
- مصاحبه سیار
دکتر مهدی بوترابی، رئیس گروه سایت‌های پرشین بلاگ، به‌روی صحنه رفت و از موسسین پرشین بلاگ یاد کرد، وی در ادامه گفت: من معمولا درباره محتوای جشن‌ها نظری نمی‌دهم اما این‌بار تاکید کردم که موسیقی‌ها درباره ایران باشد و معتقدم آینده کشور را وبلاگ‌نویسان با احساس و دانش خود شکل می‌دهند. وی از افزایش ترافیک 100 درصدی سایت پرشین بلاگ در سال گذشته خبر داد و درباره سایت‌های اجتماعی گروه توضیح داد. بوترابی در ادامه  به سوال‌های حضار درخصوص پرشین‌بلاگ پاسخ داد. او با بیان شیوا و صمیمی خود انتقادها و پیشنهادات مربوط به پرشین‌بلاگ را پذیرفت و در راستای ارتقاع بخش‌های مختلف این وبلاگ سرویس پاسخ‌های دلگرم کننده‌ای ارائه کرد. کاربران پرش‌بلاگ حاضر در سالن خواستار کمتر شدن خطاها در بروز رسانی‌های مطالبشان شدند، از قطع شدن‌های گه‌گاه آن و بروز مشکلات در حذف ناگهانی وبلاگ‌هایشان انتقاد کردند. پیشنهاد اکثر آنان در جهت ارانه حق کپی رایت بود. آنان فضای خوب پرشین بلاگ را به دلیل محدودنبودن ارائه مطالب و سرعت آن در سرویس‌دهی بخش‌های مختلف، تغییرات آن در جهت بهتر شدن از نقاط قوت این وبلاگ سرویس فارسی دانستند و از اینکه در جوی صمیمی و دوستانه می‌توانند ابراز عقیده کنند و در جهان مجازی به تعامل با گروه‌ها و افراد موفق اجتماعی بپردازند راضی هستند. آنان از نقش خواننده‌های وبلاگ در ارزش‌دهی به متون گفتند و از خوانندگان خواستند برای درج نظرات دقت بیشتری به خرج دهند و حق کپی رایت را رعایت کنند.
در حین مصاحبه سیار رضا عطاران ساعت 18 به جمع مهمانان پیوست. عطاران حرف‌هایش را با جملات زیبایی در خصوص کودکی و با تبریک به جمع موفق وبلاگ‌نویسان این‌طور گفت: به ده سالگی حسودیم می‌شود، ده سالگی‌ها پر از معصومیت، درستکاری و راستی است و با بیشتر شدن سن و سال راست‌گویی‌ها کمتر و مشکلات بیشتر می‌شود، وقتی پا در جاده زندگی می‌گذاریم برخی از این خوبی‌ها را در مسیر جا می‌گذاریم اما این اتفاق برای پرشین بلاگ نیفتاد. گروه سایت‌های پرشین بلاگ و موسسه بامداد فیلم مسابقه‌ای را ترتیب داده بودند تا وبلاگ‌نویسان در قالب طرح‌ها و متون وبلاگشان درخصوص فیلم"خوابم میاد" مورد ارزیابی قرار گیرند. از میان شرکت‌کنندگان این مرحله، 3 وبلاگ برگزیده شد که جوایز آن‌ها توسط رضا عطاران اهدا شد. برندگان این بخش از مسابقه، وبلاگ‌های "آساره" فرشاد فرخ‌زاد، "سبحان86" آقای سبحان و"تصویر و کلام" آقای شریفی بودند که جوایزشان را از دست رضا عطاران گرفتند.
- اختتامیه
در بخش اختتامیه برندگان مسابقه‌های یک میلیونر و پیامک زیباترین جمله در وصف پرشین بلاگ مشخص شد. بعد از قرعه‌کشی از کارت‌های ورودیه "مسعود صدقی" برنده 1 میلیون تومان جایزه نقدی پرشین بلاگ شد. او وبلاگ "یک روز بعدازظهر" را در پرشین بلاگ دارد. قرعه کشی به این‌صورت انجام شد که عدد 110 را آقای ظفری معاون اداره کل روابط عمومی شهرداری به دلخواه انتخاب کردند. بعد از آن سید جمال ساداتیان تهیه کننده سینما برای عرض تبریک به روی صحنه رفت و با تبریک این جشن از وبلاگ‌نویسان تقدیر و تشکر کردند.
دو برنده دیگر در بخش پیامک، زیباترین جمله‌ها را در وصف پرشین بلاگ گفته بودند که مضمون پیامک اول این بود: "پرشین بلاگ نقطه آغازین دنیای مجازی کاربران ایرانی در قرن 21 است" که ارسال‌کننده این پیامک اکبر وکیلی تجره بود. پیامک بعدی؛ "نوشتن بدون کاغذ، حرف زدن بدون زبان، دیدن در مجاز، پرشین بلاگ امتداد هوا است" که این جمله نیز توسط معاون فرهنگ‌سرای اندیشه جناب فرهانی ارسال شد.
گفتنی است یک کیک تولد با لوگوی پرشین بلاگ به‌عنوان هدیه تولد توسط مرکز رسانه‌های دیجیتال به گروه سایت‌ها اهدا شد .
پس از این بخش پرطرفدار تمام مهمانان ویژه به‌روی صحنه آمدند و هم‌زمان با پخش سرود ملی ای ایران، کیک تولد پرشین بلاگ با طرح نقشه ایران که توسط گروه سایت‌ها تهیه شده بود توسط دست‌اندرکاران تهیه بر روی صحنه آورده شد. در انتها پرشین‌بلاگی‌ها با کیک تولدشان عکس‌های یادگاری خود را در دفتر خاطرات پرشین‌بلاگ ثبت کردند. هرچند که ساعت 19 مراسم پایان یافت، اما مانند هر جشن تولد دیگری پرشین بلاگی‌ها از کنار هم‌بودن خسته نمی‌شدند. آن‌ها مراسم را در آلاچیق پارک اندیشه با خوردن کیک و گرفتن عکس‌های یادگاری ادامه دادند.
 گفتگوهای تکمیلی از طریق بخش اخبار پرشین بلاگ منتشر می‌شود.
گزارش وتنظیم پرستو کریم‌زاده
روابط عمومی گروه سایت‌های پرشین بلاگ 

/ 5 نظر / 45 بازدید
تهرانی

سلام خوبی ؟ تبادل لینک می کنی ؟ منو با نام "تهران فیلمز" لینک کن خبرم کن با چه اسمی لینکت کنم- ---------------------------------- www.1.bia2kharid2.in فروشگاهی ارزان در بیاتو خرید

الی

سلام هم دانشگاهی خوبم ... تو جامعه مجازی دانشجویان منتظرتم ... همه دانشجوها جمع شدیم اونجا -- http://unikade.ir

الی

سلام هم دانشگاهی خوبم ... تو جامعه مجازی دانشجویان منتظرتم ... همه دانشجوها جمع شدیم اونجا -- http://unikade.ir

تهرانی

سلام خوبی ؟ تبادل لینک می کنی ؟ منو با نام "تهران فیلمز" لینک کن خبرم کن با چه اسمی لینکت کنم- ---------------------------------- www.1.bia2kharid2.in فروشگاهی ارزان در بیاتو خرید

تهرانی

سلام خوبی ؟ تبادل لینک می کنی ؟ منو با نام "تهران فیلمز" لینک کن خبرم کن با چه اسمی لینکت کنم- ---------------------------------- www.1.bia2kharid2.in فروشگاهی ارزان در بیاتو خرید