فرهنگ طیفی

فرهنگ طیفی یک فرهنگ لغت به‌زبان فارسی (فارسی به فارسی) است که برای یافتن لغات مترادف و کلماتی که به‌خاطر نمی‌آوریم استفاده می‌شود: لغاتی که، به‌زبان خودمانی، نوک زبانمان است و با کمک‌گرفتن از لغات مترادف یا مرتبط با آن در کتاب فرهنگ طیفی، آن لغات به یادمان می‌آید.
این فرهنگ لغت یک جلدی در ۷۴۷ + ۲۴ صفحه توسط نشر هرمس منتشر شده‌ است. گردآوری و تألیف آن توسط جمشید فراروی صورت گرفته‌ است. فرهنگ طیفی چاپ [۱۳۸۷] دارای ۴۵ هزار لغت و عبارت مرکب و اصطلاح و حدود ۹۲ هزار معنی و تداعی آن لغات واصطلاحات است. فرهنگ طیفی به نام تزاروس طبقه‌بندی لغات و اصطلاحات رایج زبان فارسی هم شناخته شده است.
نویسندگان و ویراستاران و آنان که واژه ابزار کارشان است، می‌توانند از این فرهنگ بهره ببرند، زیرا که با در دست داشتن سرنخ‌ها (واژگان مترادف، متضاد یا مرتبط با آن‌چه در ذهن دارند) به‌آسانی آن‌چه را در پی آنند می‌یابند.
نمایهٔ الفبایی کتاب که نزدیک به نیمی از حجم کتاب را دربرمی‌گیرد، دسترسی به واژگان دلخواه را آسـان نموده است.
مخاطبان فرهنگ طیفی، نویسندگان، مترجمان، محققان و متخصصان کامپیوتر در حیطه ترجمه ماشینی و موتورهای جست‌وجو، خارجیان نوآموز فارسی و ایرانیان خارج از کشور هستند.
فرهنگ بیان اندیشه‌ها تألیف دکتر محسن صبا است که درسال ۱۳۶۶ منتشر شد و نخستین تزاروس علمی فارسی به فارسی است.
جمع آوری این فرهنگ فراوردهٔ ۲۰ سال پژوهش میدانی و علمی مؤلف آن می‌باشد.
واژگان فارسی در کتاب فرهنگ طیفی به‌صورت طبقه‌بندی‌شده، ذیل ۹۹۱ مقوله اصلی (فصل) و حدود ۶۵۰۰ مقوله فرعی (مدخل)، بر اساس ارتباط معنایی در کنار هم آورده شده است.

شناسنامه کتاب فرهنگ طیفی

عنوان اثر: فرهنگ طیفی

موضوع: عمومی

نویسنده: جمشید فراروی

فرمت: PDF: Adobe Portable Document Format

دانلود کنید

گروه علاقه مندان به این کتاب را بیابید و در آن عضو شوید و در صورت نیاز برای این کتاب یک گروه کتاب خوانی تشکیل دهید...

 اطلاعات بیشتر درباره این اثر در وب ...

/ 0 نظر / 172 بازدید