آمپاس، قمپز، لغز، انقولت، ضرس، آچمز

 آمپاس: از واژه آلمانی Engpass وارد شده که به معنای «تنگنا» است، مترادف انگیلیسی آن: Bottleneck.
قمپز در کردن: قمپز (واژه ترکی) نوعی توپ جنگی سَرپُر بود که دولتِ امپراطوری عثمانی در جنگ با ایران مورد استفاده قرار میداد. این توپ اثر تخریبی نداشت چون گلوله ای در کار نبود بلکه مقدار زیادی باروت در آن میریختند این توپها در مناطق کوهستانی که صدا میپیچید و پژواک داشت به طرف دشمن شلیک میشد. در جنگهای اولیه بین ایران وعثمانی صدای عجیب و مهیبِ قمپز، در روحیه سربازان ایرانی اثر می گذاشت و از پیشروی آن ها جلوگیری می کرد ولی بعدها که ایرانی جماعت به ماهیت و توخالی بودن آن پی بردند هر وقت صدای گوشخراشش رو می شنیدند می گفتند: «نترسید! قمپز درمی کنند.»
لغز: (واژه یونانی) خُرده ، عیب ، ایراد. البته فلاسفه باستان به علم منطق لغز میگفتند، و به کسی که حین جدل و بحث پای منطق را باز می کند گفته میشدد: لغز نخوان!
انقولت: (از عربی) ، ان قُلتَ، یعنی اگر بگویی،  بیان اشکال و ایراد مطلب و سخنی که مطرح شده و جواب دهنده از این اشکال در جواب می گوید: قلت یعنی من به این اشکال چنین جواب می دم.
ضرس: (املا اشتباه: ضرث - زرث - زرص) دندان آسیا (محکم)، دندان سن، یقین و کمال اطمینان، دهخدا در معنی ضرس قاطع می‌نویسد: «معنی لُغوی این عبارت، دندانِ قاطع یا دندانِ بُرنده و تیز است. اصطلاح به ضرس قاطع، به معنی از روی یقین می‌باشد.»
آچمز: (واژه ترکی) در ترکی «آچ» یعنی باز و «مز» منفی کننده است، آچمز به معنی باز نشدنی هست، یعنی شرایطی که از آن رهایی وجود نداشته باشه، و این اصطلاح مخصوص شطرنج بازان حرفه ای هست، مثلا زمانیکه شاه کیش شده و وزیر هم همزمان تهدید شده (گارد) میگوییم وزیر آچمز شد.

/ 3 نظر / 684 بازدید
sana

جشنواره انتخاب برترین سایت و وبلاگ ایرانی جای شما خالیست http://www.iramit.net/irabest ‌ ‌‌ ‌ ‌‌ ‌ ‌‌

نگین

سلام بلاگتون رو دیدم مطالب خوبی داشت ازش استفاده کردم اگه دوست داشتید از وب سایت ما هم دیدن کنید مطالبش راجع ساختمان هوشمند هستش مثل بیاری گیاهان و تغذیه حیوانات خانه هوشمند دسترسي و كنترل از راه دور خانه هوشمند سیستم های صوتی و تصویری خانه هوشمند کنترل روشنایی خانه هوشمند و .. اگه از مطالب وب سایت ما خوشتون اومد لطفا مارو لینک کنید ممنون که به من سر میزنید http://mehestan.org

سپهر

دمتان گرم و سرتان خوش باد. سپاس از کوششهاتان در زمینه‌ی زبان فارسی